DSC02478Wielkopostna wędrówka wiernych ku Wielkanocy i radosnemu świętowaniu Zmartwychwstania Naszego Zbawiciela prowadzi przez post, modlitwę i jałmużnę. By pomóc wiernym owocniej przeżyć ten czas nawrócenia, salwatoriańscy duszpasterze parafii Bilaj, przygotowali dla swych podopiecznych rekolekcje wielkopostne.

W środę, 29 lutego, święte ćwiczenia duchowe rozpoczęły się konferencją na temat modlitwy, którą wygłosił zaproszony p. Zef Bisha SJ. Rozmiłowany w ćwiczeniach ignacjańskich kapłan gorliwie zachęcał wszystkich do modlitwy codziennej, którą można urozmaicać i wzbogacać rozmyślaniem nad różnymi fragmentami Ewangelii.

Następnego dnia w parafii zawitał dom Patrizio Santinelli, by wskazać wiernym ogrom zła, jakie niesie ze sobą grzeszne życie. Jego konferencja oparta była na wielu przykładach biblijnych, co zachęciło słuchaczy do aktywnego słuchania, jak i czytania Biblii. Dzień poświęcony tematyce grzechu był jednocześnie dniem spowiedzi i pojednania.

Piątkowe spotkanie miało charakter świąteczny, gdyż połączone było z obrzędem poświęcenia figury NMP Matki Ubogich. Figura przedstawia postać, w jakiej objawiła się Maryja małej dziewczynce z belgijskiej wioski Banneux, 1933 r. Postument pod figurę przy domu zakonnym w Bilaj został wykonany z kamieni, jakie odzyskano bo zburzeniu komunistycznego bunkra stojącego przy kościele parafialnym. Konferencję wprowadzającą w tematykę maryjną wygłosił don Vinzenzo Esposito – kapłan ruchu Focolare. Zwrócił on uwagę na to, że teraz mieszkańcy Bilaj mogą czuć się szczęśliwi i wyróżnieni, ponieważ Maryja postanowiła zamieszkać wśród prostych ludzi jako ich matka – Matka Ubogich.

Owocem tegorocznych rekolekcji było utworzenie grupy Apostolstwa Modlitwy. Poruszeni tematyką rekolekcji i pociągnięci pięknem modlitwy, parafianie postanowili dołączyć do milionów osób z całego świata omadlających każdego dnia papieskie intencje. Z okazji założenia grupy Apostolstwa Modlitwy, przyjechał do Bilaj p. Armando Ceccarelli SJ, który jest odpowiedzialnym za ten ruch w Albanii. Podczas celebrowanej przez niego  Mszy św. odbył się obrzęd przyjęcia 15 kandydatów w poczet Apostolstwa Modlitwy. Każdy z nich dostał z rąk moderatora krzyże jako znak oddania i poświęcenia, oraz różaniec, jako nieodzowny element ich codziennej modlitwy. Rekolekcje cieszyły się zainteresowaniem, a nowo założona grupa Apostolstwa Modlitwy stała się duchowym skarbem parafii Bilaj.

Zobacz Zdięcia

Albania, Bilaj: Zamieszkała u nich Matka Ubogich