Obchody XXVII Światowego Dnia Młodzieży w diecezji Tirana-Durres miały miejsce dnia 31 marca, w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, w sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Laczu. Młodzież zgromadziła się pod hasłem zaczerpniętym z Orędzia Benedykta XVI na ten dzień, którym było: „Radujcie się zawsze w Panu!” (Flp 4,4).

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty i przedstawieniem przybyłych grup u podnóża góry, na szczycie której wznosi się kościół św. Antoniego. Parafię Bilaj reprezentowała pięćdziesięcioosobowa grupa młodzieży z wiosek: Mallkucz, Murqina i Bilaj.

Po przywitaniu przybyłych przez biskupa rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W modlitewnej zadumie, podczas wspinaczki na szczyt, młodzi rozważali stacje Męki Pańskiej, przygotowując się jednocześnie do sakramentu pokuty. Teksty rozważań poszczególnych stacji wzbogacone były świadectwami o męczennikach, którzy z powodu wiary byli prześladowani i mordowani za czasów reżimu komunistycznego. Po modlitwie wokół kościoła ustawiły się długie kolejki osób chętnych do skorzystania z sakramentu pojednania.

Głównym punktem programu była Eucharystia sprawowana przez bpa Georga Frendo OP. W swej homilii skierowanej do licznie zgromadzonej młodzieży podkreślił, że serce ludzkie stworzone jest do radości. Przestrzegł ich, aby tej radości nie szukali w przelotnych i ziemskich przyjemnościach, ale, by uwrażliwiali swe dusze na Boga, który jest jedynym i prawdziwym Źródłem czystej radości. Dał też zgromadzonym praktyczne wskazówki, dotyczące tego, jak pielęgnować i długo zachowywać w sercu chrześcijańską radość. Wspomniał też o bardzo ważnej radości miłości, nawrócenia, jak również zachęcał do trwania w radosnym usposobieniu nawet w chwilach prób. Kończąc podkreślił, że to właśnie młodzi, będący nadzieją Kościoła, są pierwszymi i najprawdziwszymi świadkami wiary w życiu codziennym.

Po Eucharystii nadszedł czas, by wspólnie podzielić się radością płynącą ze spotkania przy piknikowym stole i przy muzyce. Podczas obchodów XXVII ŚDM albańska młodzież jednoczyła się w modlitwie z młodymi na całym świecie, którzy w swoich diecezjach zgromadzeni byli tego dnia na czuwaniu przy Jezusie Ukrzyżowanym.

Albania: Radość w Panu