DSC01167Dzień ogłoszenia Matki Teresy z Kalkuty błogosławioną obchodzony jest w Albanii wyjątkowo uroczyście. Rząd Republiki Albańskiej ogłosił dzień 19 października świętem narodowym i od kilku lat odbywają się w tym dniu różne uroczystości państwowe. W tegorocznych obchodach Dnia Matki Teresy wzięła udział również ponad 30-osobowa grupa młodzieży z parafii Bilaj. W południe wszyscy wybrali się na lotnisko, które nosi imię Błogosławionej. Tam, przy głównej drodze stoi postument Matki Teresy.

Po krótkiej katechezie wszyscy wspólnie odmówili modlitwę i następnie złożono kwiaty u stóp pomnika oraz zapalone świece. Był to bardzo ważny gest, gdyż Albania jako państwo wielowyznaniowe nie traktuje osoby Matki Teresy jako katolickiej błogosławionej, ale jako bohatera narodowego. Wszelkie obchody tego święta pozbawione są katolickich i religijnych odniesień. Nawet pomnik przy porcie lotniczym pozbawiony jest krzyża, który Misjonarki Miłości zawsze noszą przy swym sari.

Kolejnym punktem programu była wizyta w domu sióstr Matki Teresy w Tiranie. Młodzież miała okazję obejrzeć wystawę przybliżającą postać i historię życia albańskiej Błogosławionej. Podczas Eucharystii odprawionej w kaplicy domowej sióstr wszyscy składali dziękczynienie Bogu za dar powołania z ziemi albańskiej tak niezwykłej postaci. Po oddaniu czci relikwiom Błogosławionej dzieci przygotowały kartki z życzeniami dla sióstr i, pozostających pod ich opieką, mieszkanek domu opieki.

Ostatnim punktem programu był występ duetu artystycznego ze Szkodry. Było to radosne przedstawienie przeplatane tekstami Matki Teresy i tradycyjnymi – albańskimi – piosenkami ludowymi. Po dniu pełnym wrażeń i radosnego świętowania wszyscy ze śpiewem na ustach wrócili do domów.

{backbutton}

Albania: Wielkie Święto ubogiej Misjonarki