Albania-Bilaj-Wielkopostne_przywitanie_wiosny_0014

Po długiej i deszczowej zimie w Albanii wreszcie nadeszła wiosna. 21 marca, pierwszy dzień tej pory roku okazał się być bardzo ciepły i słoneczny. Stąd decyzja, by wybrać się w góry i tam szukać pierwszych oznak odradzającej się natury. Grupa ministarntów z salwatoriańskiej parafii w Bilaj rozpoczęła wędrowanie od Mszy św. w kościele pod wezwaniem św. Klary w Arrameras. Następnie podróż samochodem po krętych drogach aż do historycznej stolicy Albanii którą jest Kruja. Stąd już o własnych siłach wspinaczka na górę o tej samej nazwie, która wznosi się na wysokość 1176 m n.p.m.

Podczas mozolnej wspinaczki ministranci podziwiali cuda natury. Momenty odpoczynku były wykorzystywane na regenerację sił oraz na rozważanie stacji Drogi Krzyżowej. Postulant salwatoriańsk, Sokol Gilaj przygotował krótkie rozważania modlitewne o ostatnich chwilach z życia Jezusa Chrystusa. Wędrówka górskim szlakiem była bardzo atrakcyjna dla chłopców, a rozlegające się wokół widoki na dolinę rzeki Gjola motywowały, aby zdobywać kolejny metry w drodze ku górze.

Jednym z przystanków było święte miejsce wyznania bektaszitów na Bałkanach, czyli Sarisalltik. Jest to miejsce modlitw, składania ofiar i sanktuarium tej sekty muzułmańskiej. Znajduje się tu grób wielkiej postaci tego wyznania Sari Saltika.

Radości i podziwom nie było końca, kiedy wreszcie udało się zdobyć szczyt góry. Stąd nie było już daleko do niewielkiej polany, gdzie br. Erwin Januszewski SDS przygotował miejsce na ognisko. Zgodnie z tradycją w pierwszy dzień wiosny rozpalono ogień i upieczono w nim kiełbasy. Posiłek nie trwał długo, bo wszyscy zmęczeni wspinaczką zjedli szybko cały przygotowany prowiant. Sjesta nie trwała długo, bo trzeba było rozegrać mecz piłkarski. Postulant Sokol i kandydat do naszego zgromadzenia Manuel zajęli się organizacją zawodów sportowych.

Pierwszy dzień wiosny roku 2015 na długo pozostanie w pamięci młodych ministrantów. Dla wielu z nich był to pierwszy raz, kiedy wyszli w góry. Zadowoleni i zachwyceni już planujemy kolejną wyprawę.

Niech Pan pomnoży liczbę waszą i niech spotęguje waszą wzajemną miłość dla wszystkich, aby utwierdzić was w świętości. (1Tes3,12)

Albania, Bilaj: WIELKOPOSTNE PRZYWITANIE WIOSNY
Tagi: