maksyk1W dniach 11-17 października po raz pierwszy w Meksyku zorganizowano Salwatoriański Tydzień Matki Zbawiciela. Pomysł wyszedł od salwatoriańskich misjonarzy oraz dyrekcji salwatoriańskich szkół w stanie Campeche. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół wraz z nauczycielami, wierni z parafii św. Józefa oraz rodzice i zaproszeni goście.

 

Po raz pierwszy spotkały się wszystkie salwatoriańskie kompleksy szkolne „Instytut Mendoza – Campeche” oraz „Instytut Mendoza –  Campus Champoton”,  „Bachillerato Fray Angelico”, w sumie 1260 uczniów i ok. 130 nauczycieli.

Obchody Salwatoriańskiego Tygodnia Matki Zbawiciela (STMZ) rozpoczęła Msza św. w parafii św. Józefa, a po jej zakończeniu chóry i zespoły młodzieżowe z parafii wykonały serenady maryjne. Każdy dzień STMZ miał swoją myśl przewodnią  związaną z rolą Maryi w życiu Kościoła i Zgromadzenia Salwatorianów.

– Poniedziałek 11 X – „Maryja Matka Eucharystii”; w tym dniu sprawowano  Eucharystie w „Instytucie Mendoza”. Przewodniczył jej Ordynariusz Diecezji bp Ramon Castro, a koncelebrowali polscy salwatorianie oraz zaproszeni księża współpracujący ze Zgromadzeniem. W Eucharystii dyrektor salwatoriańskich szkół ks. Sebastian Korczak, analizując słowa: „Matka” i „Zbawiciel”, podkreślił, że w tych dwóch terminach znajdujemy życie, matka daje nam życie ziemskie ale Matka Zbawiciela prowadzi nas do życia wiecznego. Po Mszy Św. miało miejsce spotkanie w radości oraz mecz towarzyski międzyszkolny nauczycieli z salwatoriańskich szkól.

– Wtorek 12 X– „Maryja Matka ubogich”; w tym dniu jednocząc się z wszystkimi potrzebującymi, a szczególnie z dotkniętymi huraganem mieszkańcami Veracruz, zebrane wcześniej przez uczniów dary (3 tony) przekazano władzom miasta.

– Środa 13 X – „Maryja inspiracją dla Ojca Jordana”; w tym dniu odbyły sie konkursy wiedzy o życiu i działalności Ojca Jordana oraz salwatorianów.

– 14 czwartek X – „Maryja widziana oczyma dzieci i młodzieży”; tego dnia uczniowie salwatoriańskich szkół wykonywali prace plastyczne (collage), które wyeksponowano w gablotach oraz w kościele parafialnym, gdzie posługują salwatorianie.

– 15 piątek X – „Maryja obecna wśród nas”; ten dzień był podziękowaniem zasłużonym pracownikom szkół za ich wkład i zaangażowanie. Uroczyste agapy były okazja do dzielenia się wspólną radością.

– 16 sobota X – „Maryja Matka Ewangelizacji”; tego dnia miał miejsce marsz misyjny ulicami parafii św. Józefa. Z radością wyśpiewano podziękowanie Maryi, Matce Zbawiciela za opiekę nad Kościołem  misyjnym, modlono sie za misjonarzy, szczególnie salwatorańskich.

Dołączyli się do świętowania także kapłani diecezjalni. W klasztorze salwatorianów p.w. Matki Zbawiciela odprawiono Mszę św. w klasztorze i przygotowano tradycyjny campechanski poczęstunek czyli chleb z rekinem (pan de cazon). Równocześnie odbywały się w tym tygodniu spotkania formacyjne w ramach Krajowego Tygodnia Rodziny, podczas których podkreślono rolę Maryi jako Matki i Rodzicielki.

Salwatoriański Tydzień Matki Zbawiciela spotkał sie z dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży zarówno w szkołach jak i w parafii czyli apostolatach prowadzonych przez salwatorianów. Według uczniów, nauczycieli, parafian już przeszedł on do tradycji w Campeche.

{backbutton}

Meksyk: Takiego Tygodnia jeszcze nie było