meksykcampZałożyciel Towarzystwa Boskiego Zbawiciela O. Franciszek Jordan, zapoczątkowane przez siebie działa apostolskie, zawierzał Matce Zbawiciela wierząc, że Jej opieka zapewni im właściwy rozwój. W dniach od 9 do 15 października 2011 roku, młoda jeszcze Fundacja Meksykańska, przeżywała Tydzień Matki Zbawiciela.

Zainaugurowała go uroczysta Msza Św. w intencji Rodziny Salwatoriańskiej w nowo wybudowanej kaplicy Boskiego Nauczyciela w liceum Fray Angelico. Przewodniczył konsultor generalny ds. formacji ks. Milton Zonta. Towarzyszył mu dyrektor liceum ks. Sebastian Korczak. Tego samego dnia ks. Milton zapoznał się z życiem parafii i wspólnoty zakonnej w Campeche. Spotkał się z liczną grupą dzieci i salwatorianami pracującymi w fundacji.

Kolejny dzień poświęcony Maryi odbywał się pod hasłem: „Maryja Matka Zbawiciela; uczennica i nauczycielka”. W tym dniu odbył się konkurs „Linda Campechana”, czyli wybory najpiękniejszej uczennicy szkoły. W konkursie kandydatki zaprezentowały strój regionalny, taniec z regionu Campeche i temat dotyczący historii i rozwoju miasta. Następnie odbyło się zwiedzanie ekspozycji artystycznych i wystawy zdjęć archiwalnych poświęconych historii Campeche. Po nim degustowano potrawy regionalne. Sposób prezentacji potraw i ich podanie przez uczniów miało bardzo wysoki poziom.
Tego samego dnia, o godz. 19.00, ks. Milton Zonta odprawił Mszę Św. dla salwatorianów świeckich i nauczycieli pracujących w szkołach prowadzonych przez salwatorianów. Po niej przeprowadził konferencję dla kandydatów na salwatorianów świeckich, w której przedstawił główne idee Ojca Jordana.

Celem wtorkowego spotkania w Instytucie Mendoza było dzielenie się charyzmatem salwatoriańskim i doświadczeniem wspólnoty jaką jest Rodzina Salwatoriańska. Po Mszy Św. i śniadaniu w poszczególnych grupach szkolnych, które sprzyjało indywidualnym rozmowom, przyszedł czas na zawody sportowe, w których uczestniczyli uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum z Instytutu Mendoza i Fray Angelico i Campus Champoton. Emocji nie brakowało, a laury zwycięstwa spoczywały na zmianę na głowach uczniów i nauczycieli.
W środę uczniowie szkół naśladowali Maryję, Matkę Zbawiciela, która jest Matką Solidarną. Tego dnia wszyscy dzielili się tym co posiadali z biednymi, chorymi i potrzebującymi. Z uczestnikami akcji solidaryzowała się żona gubernatora miasta Campeche.

W czwartek, w szkołach odbyła się seria konkursów na temat życia Maryi i założyciela O. Jordana. Campus Champoton przygotował „maraton”, czyli odpowiednik polskich „podchodów” z zadaniami sprawnościowymi i pytaniami, dotyczącymi życia Maryi i O. Franciszka. Instytut Mendoza zaprosił gości na ekspozycje prac plastycznych stworzonych przez uczniów, a liceum Fray Angelico pod przewodnictwem ks. Sebastiana Korczaka i ks. Piotra Majchera, przeprowadziło konkurs wiedzy o życiu O. Jordana, konkurs poezji i piosenki, oraz konkurs malarski.

Zwieńczeniem tygodnia Matki Zbawiciela był marsz misyjny ulicami Campeche. Była to żywa manifestacja wiary i radości, która płynie ze spotkania ze Zbawicielem i Jego Matką. Kolorowe balony, stroje w barwach różańca misyjnego, śpiew pieśni, modlitwa różańcowa i ulewny deszcz, tworzyły niepowtarzalny klimat.

ZOBACZ GALERIĘ

{backbutton}

Meksyk: Tydzień Matki Zbawiciela