Tegoroczne obchody ku czci św. Mikołaja w Murqinie wzbogacone były dwoma nowymi wizerunkami świętych cieszących się szczególnym kultem w Albanii. Święty Jerzy zwany tutaj shen Gjergji słynie ze swej odwagi i wstawiennictwa w walce ze złem, a katolicy w Albanii na dzień jego wspomnienia przygotowują krzyżyki z młodych gałązek zerwanych z drzew wiosenną porą. Drugim z świętych jest św. Błażej znany w tych stronach jako shen Vlash. Żywa do dziś tradycja i podania mówią o tym, że św. Błażej przebywał na terenach obecnej Albanii troszcząc się o ludzi z okolicy i skutecznie leczył wszelkie choroby. Stąd pomysł, by w prezbiterium kościoła przy portrecie św. Mikołaja umieścić wizerunki shen Gjergja i shen Vlasha.

Tradycyjnie, jak co roku, wierni z Murqiny uczcili swojego Patrona biorąc udział w triduum, do poprowadzenia którego zostali zaproszeni księża pracujących w sąsiednich parafiach. W czwartek, pierwszego dnia obchodów, Mszy św. przewodniczył don Henry Veldkamp – kanclerz kurii archidiecezjalnej w Tiranie. Kazanie, które wygłosił przygotował szczególnie dla dzieci, gdyż pierwszy dzień triduum poświęcony jest wyjątkowo dzieciom i kościół wypełniony jest ich obecnością. Drugiego dnia Mszy św. przewodniczył proboszcz miejscowej parafii p. Wojciech Porada SDS.

6 grudnia, w liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja, Msza święta miała bardzo uroczysty charakter. Przewodniczył jej p.Andrzej Michoń CSSR – redemptorysta z Polski, który we wrześniu przyjechał na misje do Albanii. Podjął posługę w parafii nieopodal Tirany. O oprawę muzyczną Eucharystii zadbali młodzi artyści ze Shkodry, który przyjechali na Mikołajkowe święto, by dać parafianom mały recital. Uświetnili w ten sposób ten świąteczny dzień podkreślając jego wyjątkowy charakter i dając przy tym dużo  radości przybyłym widzom.

 

Albania, Murqinie: MIKOŁAJKI ZE ŚWIĘTYMI
Tagi: