[tab]
[tab_item title=”AKTUALNOŚCI”]

Niedziela Trójcy Świętej pozostanie na długo w pamięci mieszkańców albańskiej wsi Murqina. Tegoż dnia parafianie wzięli udział w uroczystej Mszy św. podczas której dziewięć osób przyjęło Pierwszą Komunię Świętą. Pięknie przystrojony kościół, śliczne stroje dzieci, świetnie przygotowana oprawa liturgii i podniosły charakter wydarzenia w sposób dobitny podkreślały doniosłość tego dnia. Po rocznej katechizacji i regularnych spotkaniach formacyjnych kandydaci do komunii doczekali się chwili, kiedy mogli przyjąć Pana Jezusa do swych serc. Uroczysta Eucharystia była centralnym punktem obchodów święta Trójcy Przenajświętszej.

Kolejnym punktem dnia był konkurs poezji. Konkurs został zorganizowany dla dzieci i młodzieży ze wszystkich grup katechetycznych. Trzynaście osób zgłosiło się wzięcia udziału, a większość z nich przygotowała przygotowane przez siebie wiersze. Po zakończonej Mszy św. ustawiono na środku kościoła mikrofon na statywie i rozpoczęły się zmagania recytatorskie. Uczestnicy konkursu recytowali swoje wiersze z dużym zaangażowaniem i dbałością interpretacyjną, gdyż ich występy oceniało jury w składzie: Zef Prenga i jego żona Bardhe – nauczyciele szkoły podstawowej w pobliskim Derven oraz Manushaqe Caka – nauczycielka z liceum w Bubq.

Po prezentacji wszystkich uczestników sędziowie udali się na naradę, a wszyscy wyszli na plac kościelny, gdyż tam miało nastąpić ogłoszenie wyników. Pełnemu emocji i podekscytowania oczekiwaniu towarzyszyła muzyka i tańce dzieci. Pięć, solidnie przygotowanych, układów tanecznych zostało zaprezentowanych przybyłej publiczności. Po czym przewodniczący jury ogłosił wyniki konkursu. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy uczestnictwa i podarunki, a na końcu przedstawiono zwycięzców pierwszego
konkursu poezji w Murqinie.

Piękny dzień bogaty w przeżycia i emocje był zwieńczeniem całorocznej pracy duszpasterskiej. W ten oto sposób zakończono rok katechetyczny na wszystkich wioskach w parafii Bilaj. Warto zaznaczyć, że pomysłodawcą dekoracji kościoła i autorem barwnych i dynamicznych zdjęć jest brat Erwin Januszewski SDS. Wiele pięknych uroczystości i przedsięwzięć w minionym roku udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu i współpracy trzech zakonników-salwatoriańow posługujących w Bilaj.

[/tab_item]
[tab_item title=”GALERIA”]

[/tab_item]
[/tab]

Albania, Murqina: PIERWSZA KOMUNIA I KONKURS POEZJI