SNV33715W dniach od 4 do 12 listopada, ks. Mikołaj Markiewicz i ks. Mirosław Stanek, którzy są duszpasterzami Salwatoriańskiego Referatu Misji Zagranicznych przebywali z wizytą na Węgrzech, Albanii i Czarnogórze.

Celem wyjazdu było bliższe zapoznanie się z pracą salwatoriańskich misjonarzy, którzy posługują w tych krajach.

Polscy salwatorianie na Węgrzech prowadzą dwie parafie: Sződliget i Galgahévíz. Są one położone w niewielkiej odległości od stolicy Węgier, Budapesztu. Ponadto salwatorianie podejmują inne prace na Węgrzech: prowadzą Nowicjat, Ośrodek Powołań i kapelanię w szkole sportowej.

W Albanii, kraju wielkiej biedy, różnic społecznych i kulturowych, a także religijnych, polscy salwatorianie pracują również w dwóch parafiach: Bilaj i Kopliku. Parafie w Bilaj jest pierwszą salwatoriańską parafią w Albanii. Położona jest w niewielkiej odległości od Tirany. Natomiast parafia w Kopliku to parafia na północy kraju. Z tego miejsca pięknie widać góry, które oddzielają Albanię od Czarnogóry. Urozmaiceniem tego pięknego widoku są setki bunkrów, które przypominają o tragicznych losach narodu albańskiego tak mocno zniewolonego przez komunistyczny system. Wizyta w Albanii była także okazją by odwiedzić prawie wszystkie kościoły filialne należące do dwóch salwatoriańskich parafii ( Vrith, Shkrel, Ducaj, Boge, Jubice, Dober, Murqine, Mallkuc). Jest ich w sumie 8!!!

W roku 2008 salwatorianie przybyli do Czarnogóry. Początkowo podjęli posługę w parafii Bar by od roku 2010 przenieść się do Muo. Jest to malowniczo położone nad Zatoką Kotorską miasteczko. Salwatorianie posługują w Sanktuarium bł. Gracjana. Ks. Mikołaj i ks. Mirosław wraz z salwatorianami przybyłymi z Albanii, a także z licznie zgromadzonym duchowieństwem diecezjalnym i wiernymi świeckimi mieli okazję przeżywać odpust ku czci patrona parafii.

{morfeo 8} {morfeo 9} {morfeo 10} {morfeo 11}

{backbutton}

Na misyjnym szlaku
Tagi: