Mapa_Rejonu_Zakarpacie.jpg_Parafia, do której przybyli Salwatorianie w lipcu 2010 roku, to Swalawa na Zakarpaciu (Ukraina). Dlaczego tu? Widocznie taka była wola boża. Nigdy bym nie przypuszczał, że po 12 latach pracy w Salwatoriańskim Referacie Misji Zagranicznych wyląduję na niwie duszpasterskiej posługi na Ukrainie. Pracuje ze mną ks. Andrzej Waszczuk, Salwatorianin z Brasławia na Białorusi.

Mija już prawie pół roku od rozpoczęcia pracy i coraz bardziej wchodzimy we wszystkie tajniki kapłańskiej i zakonnej posługi na tym terenie. Kościół Parafialny w SwalawieMamy kościół parafialny w Swalawie pod wezwaniem Zaśnięcia Najświetszej Maryi Panny – czyli naszej Wniebowziętej. Co niedzielę na Eucharystii gromadzi się około 100 parafian, na Mszy św. w jęz. ukraińskim, a ponadto ok. 40 parafian na Mszy św. sprawowanej po wegiersku. (Przypominam, Zakarpacie to region, w którym dominowała niegdyś nacja węgierska, trochę niemiecka i słowacka). My na szczęście odprawiamy po ukraińsku, bo węgierski jest naprawdę trudny.

Wnętrze kościoła parafialnego w SwalawieObsługujemy również kilka kościółków filialnych, do których staramy się dojeżdżać w każdą niedzielę: Łałowo 35 km, Draczyno 10 km, Grabownica 15 km, Pidpołozie 35 km i w ostatnim czasie zarysowuje się szansa posługi w Czinadijewie, też 15 km dojazdu w jedną stronę. W tych małych wspólnotach parafialnych gromadzi się w sumie ok. 100 osób na Eucharystii. Można postawić pytanie: czy warto czynić tak wielkie starania dla tak małej grupy?
Warto! W myśl testamentu naszego Założyciela: „Dopóki żyje na świecie choćby jeden tylko człowiek, który nie zna i nie kocha Chrystusa, nie wolno spocząć ci”. Nie wolno spocząć mi. Nie wolno spocząć księdzu Andrzejowi i wam, kochani, którzy to czytacie.

Teren gdzie posługujemy zdominowany jest przez prawosławie. Kościół grekokatolicki jest tu również bardzo silny. Natomiast kościół rzymskokatolicki to mniejszość i utożsamiana jest z Węgrami, bo stamtąd przyszli pierwsi katolicy. Styl budowy i wystroju wewnętrznego kościołów również przypomina wpływy węgierskie. Byłoby cudownie, gdyby tu przyszedł duszpasterz, który umie po węgiersku i po ukraińsku.

Dom parafialny i Sóistr Zakonnych w SwalawieWarunki mieszkaniowe mamy bardzo skromne ale jednocześnie wystarczające. Każdy z nas ma swój pokój i łazienkę. Udało się też wygospodarować pomieszczenie na swietlicę z dawnego magazynku przy kuchni. Magazyn nam nie jest potrzebny, bo na posiłki chodzimy do sióstr Lazarystek – Misjonarki św. Wincentego a Paulo.

Codziennie doświadczamy życzliwości, serdeczności, otwartości ze strony Parafian, dzieki którym trwamy dzielnie na wyznaczonym odcinku pracy. Staramy się być przydatnymi i pomocnymi dla wszystkich. Katechizujemy w salkach katechetycznych w soboty, odwiedzamy chorych co miesiąc, przygotowujemy do chrztu i do innych sakramentów nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorosłych.
Małżeństwa mieszane są tu prawie zasadą, ale zgoda i wzajemna życzliwość wszystkich żyjących w tutejszej społeczności buduje i zachęca do dalszej paracy.

Odwiedziny chorychW ostatnim czasie trwały przygotowania do Adwentu. Młodzież naszej parafii podjęła trud przygotowania wieńców adwentowych i sprzedawała je przed kościołem. Zebrane pieniądze młodzież przekazała na dalsze remonty w kościele. Niestety, te remonty trwają już kilka lat. Wydatki bieżące w parafii nie pozwalają na odłożenie większej gotówki. Mam jednak nadzieję, że po jakimś czasie uda się wszystko zakończyć pomyślnie.

Odrobina statystyki.

Ludność.

Według spisu ludności z 2001 Zakarpacie zamieszkiwało 1,258 mln mieszkańców, należących do 76 narodowości:
1. Ukraińcy – 1.010,1 tys. – 80,5%,
2. Węgrzy – 151,5 tys. – 12,1%,
3. Rumuni – 32,1 tys. – 2,6%,
4. Rosjanie – 31,0 tys. – 2,5%,
5. Cyganie – 14,0 tys. – 1,1%,
6. Słowacy – 5,6 tys. – 0,5%,
7. Niemcy – 3,5 tys. – 0,3%,
8. 0,4% stanowią Czesi, Polacy, Żydzi, Białorusini, Ormianie, Azerowie…

Religie.

Pod względem wyznaniowym na Zakarpaciu spostrzegamy:
1. Ukraińską Prawosławną Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego. W 1998 roku miała 483 parafie,
2. Rusińską cerkiew greckokatolicką, diecezja mukaczewska, z siedzibą w Użhorodzie, administrator apostolski bp Milan Šašik. W w 1998 roku liczyła 266 parafii,
3. Kościół rzymskokatolicki, diecezja mukaczewska wtworzona w marcu 2002, bp Antal Majnek OFM. W w 1998 roku liczyła 77 parafii,
4. Kościół kalwiński; diecezje Wynohradiw, Berehowe i Użhorod. W 1998 roku było 97 zborów skupiających głównie Węgrów.
5. Ukraińska Prawosławna Cerkiew Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna są całkowicie nieobecne są w tym rejonie.

ks. Antoni Zięba SDS

{backbutton}

Ukraina: List od Misjonarza z Ukrainy – ks. Antoniego Zięby SDS