Świąteczne potrawyBardzo szybko minęły święta wielkanocne. Przeżywaliśmy je podobnie jak w Polsce, choć były małe różnice. Triduum Passchalne odprawiane późnym wieczorem wprowadzało atmosferę zadumy i refleksji. Radosny nastrój Zmartwychwstania pojawił się w rozbudowanej Wigilii Pachalnej. Najpierw Liturgia Światła, następnie Liturgia Czytań i Liturgia Chrzcielna. Wreszcie Eucharystia z radosnym pozdrowieniem: „Chrystus Zmartwychwstał” – Христос Воскрес”! Na koniec procesja i tradycyjne na tym terenie poświęceniem Paschy i pokarmów wielkanocnych.

W Polsce na ogół poświęcenie pokarmów odbywa się w dzień, w Wielką Sobotę i łączy z adoracją Bożego Grobu. Tu, zwłaszcza na Zakarpaciu Paschę i pokarmy na Wielkanoc święci się późną nocą, na zakończenie uroczystych obchodów paschalnych. Ludzie przynoszą koszyki, a w nich produkty spożywce: jajka, wędliny, mięso, ogórki, pomidory, wino i paschalny chleb. Wkładają też zapalone świece. Bardzo interesujący jest zwyczaj pieczenia czleba Paschalnego. Jest to mały, pszenny bochenek, pięknie udekorowany wzorami biblijnymi – Baranek i ludowymi – warkoczyk. Kapłan podchodząc do każdego obficie kropi poświęconą wodą zarówno ludzi jak i pokarmy wielkanocne. Pozdrawia wszystkich słowami: „Chrystus Zmartwychwstał!”.

Maj rozpoczynamy w nastroju świątecznym. Przede wszystkim przeżywamy beatyfikację naszego Papieża. Tak się cudownie złożyło, że to wydarzenie przypadło na Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Wszyscy mogli usłyszeć, że kult Jezusa Miłosiernego wyrażony w obrazie według wizji św. siostry  Faustyny Kowalskiej krzewił Papież Jan Pawleł II i już są owoce tego kultu – nowi święci i błogosławieni.

Maj nie może być bez majówek i to w tym religijnym rozumieniu czyli nabożeństwo i Litania Loretańska. Dla naszych parafian to nowość, bo na ogół tych tradycji nie było, a nawet jak się pojawiały, to tylko w przejawach kultu prywatnego.
Kończąc tę krótką relację serdecznie wszystkich pozdrawiam, życzę radości i odwagi w dawaniu religijnego świadectwa o tym, że Chrystus Zmartwychwstał.

ks. Antoni Zieba SDS

{backbutton}

Ukraina: Święta minęły, trwa nastrój majowy