Obecność Salwatorianów w Albanii rozpoczęła się po upadku komunizmu, niewolącego ten kraj przez blisko 50 lat, w roku 1994, kiedy to w okolice stolicy, Tirany, do małego miasteczka Bilaj przybyły salwatoriańskie siostry misjonarki.

Wierząc w możliwość obecności na Bałkanach także męskiej gałęzi zgromadzenia oraz przekonany o konieczności takiej posługi, generał Salwatorianów, ks. Andrzej Urbański SDS, wcześniejszy wieloletni misjonarz w Tanzanii, namawiał współbraci, by podjęli się tego wyzwania.

Wśród tych, którzy zaczęli wyobrażać sobie możliwość pracy w tym niełatwym obszarze, znalazł się ówczesny kleryk, ks. Dariusz Nowak SDS. W roku 1995 spotkał w Rzymie księdza generała, tuż po jego powrocie z Albanii. Ten wielki misjonarz zdołał go namówić. Kl. Darek zdecydował się podczas przerwy wakacyjnej odwiedzić Albanię, by bliżej przyjrzeć się potrzebom tamtejszego Kościoła. Do pierwszego wyjazdu doszło podczas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy 1996r. Dwutygodniowy pobyt w tym kraju, wystarczył mu, by przekonać się, jak bardzo miejscowym ludziom potrzebna jest Ewangelia. Podczas tego wyjazdu zdecydował się zmienić swoje dotychczasowe plany przyszłej kapłańskiej posługi (które dotyczyły pracy z ludźmi „z marginesu” w Polsce). Zapragnął wrócić do Albanii i podjąć trud misyjny. Podczas kolejnych wakacji ponownie, jako diakon, na miesiąc udał się do Albanii.

Zaczął uczyć się niełatwego języka albańskiego oraz zorganizował przyjazd do Polski Artana Seli, młodego chłopaka z parafii Bilaj, by przez rok był jego prywatnym nauczycielem. Artan po roku sam zdecydował się zostać salwatorianinem; dziś jest proboszczem jednej z dwóch salwatoriańskich parafii na północy kraju, w miejscowości Jubicë, koło Kopliku.

Przed święceniami dk Darek napisał podanie o wyjazd na misje do tego kraju. Mimo napiętej sytuacji w Albanii, która stawiała ten wyjazd pod znakiem zapytania (był to rok 1997, na Bałkanach pełen niepokojów, chaosu, anarchii i przemocy), pierwszy dekret skierował go właśnie do Bilaj, gdzie podjął się obowiązków proboszcza parafii Bilaj.

Później dołączyli do niego kolejni współbracia. Z czasem otwarto także drugą placówkę, na północy kraju. Po dziś dzień pracę w Albanii podjęło łącznie 10 salwatorianów. Na chwilę obecną czterech z nich (jeden Albańczyk i trzech Polaków) pełni posługę w dwóch wspomnianych parafiach: w Bilaj i Jubicë.

 

BILAJ

Adres:

BILAJ
PO Box 1520
Tirana
Albania

Misjonarze:

ks. Wojciech Porada
br. Jakub Rychlewski

 

JUBICA

Adres:

JUBICA
PO Box 205
Shkoder
Albania

Misjonarze:

ks. Artan Seli
ks. Dawid Rogala

[/tab_item]
[/tab]