Najnowsza historia salwatorianów na Ukrainie rozpoczyna się w 2010 roku. Wtedy to po długiej przerwie zawiązuje się wspólnota, do której należy pracujący od lat w tym kraju ks. Stanisław Murawski SDS oraz nowoprzybyli do Swalawy na Zakarapciu księża: ks. Antoni Zięba SDS i ks. Andrzej Waszczuk SDS. Rok 2011 to otwarcie nowej salwatoriańskiej placówki w diecezji lwowskiej – Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzozdowcach. Przez pierwszy rok proboszczem był ks. Antoni Zięba SDS, a obecnie ks. Damian Pankowiak SDS. Na dzień dzisiejszy do ukraińskiej wspólnoty należy trzech współbraci.

Pisząc o wspólnocie salwatoriańskiej, nie można pominąć sióstr salwatorianek, które pracują na Ukrainie od 10 lat. Siostry Adriana i Magda obecnie posługują w Medenicach, diecezja lwowska.

Praca salwatoriańska na Ukrainie jest typowo duszpasterska, obejmująca dzieci, młodzież i dorosłych. Zwykłe z pozoru parafialne życie, ma jednak w sobie charakter pracy misyjnej, polegającej na reewangelizacji i pomocy najbardziej potrzebującym. Komunizm, który pozamykał kościoły na blisko 50 lat, narobił wielkich strat nie tylko budowlanych i sakralnych, ale przede wszystkim duchowych. Do 1992 roku Ukraińcy rzymskokatolickiego wyznania przemierzali częstokroć dziesiątki a nawet setki kilometrów, aby skorzystać z sakramentów, spotkać kapłana i zobaczyć otwarty kościół. Świątynie były zamykane oraz zamieniane na sklepy, składy mebli, dworce autobusowe, bary czy składy gospodarcze. Sytuacja zmieniła się 20 lat temu, lecz to co przez 46 lat niszczył totalitaryzm, chyba tyle samo trzeba będzie odbudowywać. Oby nie zabrakło rąk do pracy, bo żniwo wielkie, a robotników wciąż mało…

 

BRZOZDOWCE

Adres:

BRZOZDOWCE
Санктуарій Воздвиження Чесного Хреста
вул. Боринецька 8
81657 с. Берездівці
Львівська область

Misjonarz:

ks. Damian Pankowiak

 

SWALAWA

Adres:

SWALAWA
Костел Успіння Пресвятої Діви Марії
89300 Свалява
вул. Головна 30
Украинa

Misjonarze:

ks. Tomasz Koza
ks. Antoni Zięba