Sztuka dla misji

Zachwyt nad tym co piękne, dobre i prawdziwe towarzyszył człowiekowi od zarania dziejów. Chcąc uchwycić chociażby namiastkę piękna i zachować przy sobie na dłużej uniwersalną wartość zaczął uprawiać sztukę. Mimo, iż formy wyrazu i sposoby twórczości zmieniały się przez wieki, to piękno po dzień dzisiejszy budzi niezmienne ten sam zachwyt.

Albania, Bilaj: MIKOŁAJKOWE TRIDUUM

Żywa tradycja obchodów dnia św. Mikołaja ma swój wyjątkowy wymiar w Murqinie - małej miejscowości należącej do salwatoriańskiej parafii Bilaj w Albanii. Znana wszystkim postać to patron tutejszego kościoła. Każdego roku dzień 6 grudnia jest długo wyczekiwany nie tylko ze względu na prezenty, ale szczególne znaczenie dla rodzin zamieszkujących Murqinę. Odpust św. Mikołaja to rodzinne święto przeżywane przez całe rodziny i ich krewnych. Przez dwa dni można obserwować na drogach wzmożony ruch samochodów, którymi przyjeżdżają goście na wspólne przeżywanie świąt.

Albania, Bilaj: Dzień ministranta 2015

Jak co roku, na przełomie listopada i grudnia, w naszym dekanacie odbyło się spotkanie ministrantów. Tegoroczny temat brzmiał: "Po ju jap një urdhërim të ri: ta doni njëri-tjetrin; sikurse unë ju kam dashur, ashtu edhe ju ta doni njëri-tjetrin" (J13,34). Spotkanie to rozpoczęło się od zaprezentowania przybyłych grup i wspólnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

Albania, Bilaj: PUCHAR WYTRWAŁOŚCI I KORONA SUMIENNOŚCI

Na czas wakacji został ogłoszony w Murqinie konkurs dla dzieci i młodzieży czynnie angażującej się w liturgię w kościele. Chłopcy i ministranci walczyli o Letni Puchar Wytrwałości a dziewczęta o Letnią Koronę Sumienności. Celem konkursu było zachęcenie młodych chrześcijan do regularnego uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. podczas wakacji. W ostatnią niedzielę, 20 września u progu nowego roku szkolnego nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Puchar zdobył ministrant Enriko Paluka, a koronę Sara Laska, czytająca niemal w każdą niedzielę czytania mszalne.

Albania, Bilaj: Bilajski odpust z uwięzionym

Coroczne obchody ku czci męczeńskiej śmierci Jana Chrzciciela wypadły w tym roku w sobotę, 29 sierpnia. Święty Patron parafii Bilaj jest bardzo czczony przez wiernych, dlatego licznie przybyli oni na odpustową Mszę św. Eucharystii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił o.Laureano del Otero Sevillano CSsR. W swojej homilii ojciec Laureano zwrócił uwagę na aspekt uwięzienia św. Jana, oraz tego, iż mimo niewoli pozostawał wolnym człowiekiem. Wolność proroka to jego przynależność do Boga. Kiedy całe nasze życie oddajemy Bogu, to nic, ani nikt nie są w stanie nas zniewolić, gdyż żyjemy w wolności Dziecka Bożego. Nawet śmierć była dla św. Jana aktem wyzwolenia, gdyż pozwoliła mu ostatecznie zjednoczyć się z Bogiem. To główne myśli z kazania ojca redemptorysty z Kamzy opodal Tirany. Po zakończonej Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu był jeszcze czas na spotkania, rozmowy i radosne bycie razem we wspólnocie.

Albania, Jubice: Emigranci uczcili Wniebowziętą

Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kościele parafialnym w albańskiej Jubicy miał szczególny charakter. W tym dniu oprócz licznie zgromadzonych parafian swoje święto obchodzili parafianie-emigranci, którzy rozjechali się po całym świecie w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia.

Albania, Bilaj: Wakacje z Panem Bogiem

Korzystając z pięknej pogody, oraz nadarzającej się możliwości, duszpasterze parafii św. Jana Chrzciciela w Kopliku zorganizowali ministrantom „Wakacje z Panem Bogiem”. Podczas nich dzieci miały możliwość uczestniczenia w codziennej Mszy św., modlitwach, a także zajęciach sportowych(grając bądź to w piłkę nożną bądź w siatkówkę). Wieczorami organizowano pogodne wieczory przy „małym co nie co” i grach planszowych.. Popołudniami dzieci miały możliwość zapoznać się bliżej z pięknem natury Gjiri i Rodonit oraz Gjiri i Lalzit. Ostatniego dnia odwiedzono kościół św. Antoniego Padewskiego, do którego pielgrzymują wszyscy katolicy zamieszkujący pobliskie tereny. D.R.

Albania, Bilaj: DWA ODPUSTY JEDNEGO APOSTOŁA

Uroczystość śś. Piotra i Pawła znana jest od dawna w Albanii i data 29 czerwca nikomu nie umyka bez należytego oddania czci Apostołom. Na terenie salwatoriańskiej parafii Bilaj leży wieś Mallkuc, gdzie wśród drzew i zarośli znajdują się ruiny kościoła pw. św. Piotra Apostoła. Najstarsi mieszkańcy wsi potwierdzają, że stał tam kiedyś mały kamienny kościółek, do którego uczęszczali na Msze św. Po wielu trudnych i dramatycznych zawirowaniach historycznych w zagajniku pozostały jedynie resztki fundamentów po świątyni. By upamiętnić to miejsce i podkreślić jego religijny charakter, postawiono przy dębie drewniany krzyż. Mieszkańcy wsi regularnie przychodzą na to miejsce, by się pomodlić.

Albania, Bilaj:  DZIEŃ PEŁEN SAKRAMENTÓW

Na terenie salwatoriańskiej parafii w Bilaj znajduje się dom dziecka prowadzony przez włoską fundację. Dzieci przebywające tam mieszkają w kilku małych domkach tworzących osadę zwaną wsią Betania. W centrum wioski stoi kościółek, do którego wszyscy mieszkańcy uczęszczają na Mszę św.

Albania, Bilaj: Majówka 2015

Wczesnym porankiem wszyscy wyruszyli w podróż, by dotrzeć do plaży Shen Pjeter. Tam, w małym kościółku położonym nad brzegiem morza ks. Wojciech Porada SDS odprawił Mszę św. Następnie w oczekiwaniu na transport zorganizowano zawody gry w siatkówkę. Kiedy miejscowi rybacy zakończyli połów i dobili do brzegu, można było wsiąść z nimi na łodzie i wyruszyć w kierunku przylądka.

Albania, Bilaj: Liturgiczna Służba Ołtarza wyróżniona

Wspólnej celebracji przewodniczył metropolita archidiecezji Tirana-Durres ks.abp Rrok Mirdita, wraz z nim nuncjusz apostolski ks. abp Ramiro Moliner Inglés, sufragan ks. bp Georg Frendo OP i inni kapłani przybyli na uroczystość. Po komunii św. ksiądz biskup przywołał do siebie dwóch chłopców z Murqiny i dziękując im za przykładną posługę przy ołtarzu Bożym wręczył dyplomy i okolicznościowe medale. Jednocześnie zachęcił, by nie ustawali w ofiarnej służbie i pociągali innych za sobą do grona wytrwałych ministrantów.

Albania, Bilaj: Deszczowa Droga Krzyżowa

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej to nieodwołalny element wielkopostnego kroczenia ku Wielkanocy. W albańskich parafiach powoli odradza się zwyczaj modlitewnego rozważania ostatnich momentów życia Pana Jezusa. Na organizowane nabożeństwa przy kościołach - szczególnie w centralnej Albanii - wierni nie przychodzą regularnie. Zdarza się czasami, że stacjami Drogi Krzyżowej kroczy nieliczna grupka ludzi pod przewodnictwem kapłana.

Albania, Bilaj: Wielkopostne przywitanie wiosny

Pierwszy dzień wiosny roku 2015 na długo pozostanie w pamięci młodych ministrantów. Dla wielu z nich był to pierwszy raz, kiedy wyszli w góry. Zadowoleni i zachwyceni już planujemy kolejną wyprawę.

Albania, Bilaj: Ku czci sw. Blazeja

Legendy i ustne podania najstarszych Albańczyków poświadczają, że w grocie na wzgórzach opodal adriatyckiego brzegu schronienie znalazł pewien pobożny kapłan. Wydarzenia, o których mowa miały miejsce kilka stuleci temu, ale po dzień dzisiejszy z ust do ust przekazywane są opowiadania o różnych uzdrowieniach, jakie miały miejsce przy grocie. Wszyscy wierzą, że tą wyjątkową osobą był św. Błażej.

Albania, Koplik: Aby dobrze zakonczyc okres Bozego Narodzenia

Jak co roku, także i tym razem ministranci z parafii Koplik (Kamicë-Flakë, Jubicë, Stërbeq, Koplik, Dobër) udali się do Shkodër, aby tam nawiedzić kościoły, pomodlić się i znowu poczuć świąteczną atmosferę. Umożliwiły to szczególnie szopki, które były oglądane z wielkim zaciekawieniem. Była to też okazja do przeprowadzenia okolicznościowej katechezy oraz zapoznania się z historią 40 męczenników albańskich, których proces beatyfikacyjny obecnie jest prowadzony w Watykanie. Ich historię przybliżył nam ks. Artan Seli SDS i brat Françesk Colaj.

Albania, Bilaj: Wyprawa do Tirany (2015)

Pierwszym przystankiem w stolicy był Katolicki Uniwersytet Matki Bożej Dobrej Rady. Miejsce to znane jest w Albanii z powodu ostatniej wizyty ojca świętego Franciszka w Tiranie. Na terenie uniwersytetu miało miejsce spotkanie papieża z przedstawicielami wszystkich religii i wyznań z terenu Albanii.

Albania: Ferie (2014)

Ferie świąteczne w Albanii to dla uczniów kilka wolnych dni do zagospodarowania. Jeden z tych dni młodzież z Murqiny postanowiła spędzić razem na wspólnej wycieczce ze swoimi duszpasterzami. Wyjazd miał miejsce o poranku a jego uczestnicy skierowali się na północ kraju. Pierwszym przystankiem na trasie było miasto Lezhe. Tam młodzież zwiedziła katedrę pod wezwaniem św. Mikołaja i podziwiała szopkę bożonarodzeniową wykonaną przez samego biskupa.

Albania, Bilaj: Figurka Dzieciątka Jezus (2014)

Niedziela Świętej Rodziny zgromadziła w kościele parafialnym w Bilaj wiernych katolików. Większość z nich to rodziny, które w trakcie Adwentu przyjęły w gościnę figurkę Dzieciątka Jezus. Z inspiracji br. Erwina i dzięki pomocy dobrodziejów figurka Dzieciątka Jezus przybyła z Polski do Bilaj na początku Adwentu. Od tego momentu dzieci biorące udział katechizacji zgłaszały chęć do przyjęcia Dzieciątka w swym domu. Ich zadaniem było przygotowanie specjalnie udekorowanego miejsca dla figurki.

Albania: Przyjecie do postulatu (2014)

Praca salwatoriańskich misjonarzy w Albanii trwa już od wielu lat. Bardzo ofiarna i pełna wyrzeczeń posługa wśród ludzi poszukujących drogi do Boga każdego dnia przynosi nowe wyzwania i okazje do świadczenia o nieskończonej miłości Boga do człowieka. To właśnie tutaj, na tym zapomnianym, małym skrawku bałkańskiej ziemi ojcowie i bracia salwatorianie mogą realizować charyzmat ich zgromadzenia założonego 133 lata temu. Po dzień dzisiejszy duszpasterska praca na tym terenie określana jest misją ad gentes.

Albania: św. Mikołaj (2014)

Tegoroczne obchody ku czci św. Mikołaja w Murqinie wzbogacone były dwoma nowymi wizerunkami świętych cieszących się szczególnym kultem w Albanii. Święty Jerzy zwany tutaj shen Gjergji słynie ze swej odwagi i wstawiennictwa w walce ze złem, a katolicy w Albanii na dzień jego wspomnienia przygotowują krzyżyki z młodych gałązek zerwanych z drzew wiosenną porą. Drugim z świętych jest św. Błażej znany w tych stronach jako shen Vlash. Żywa do dziś tradycja i podania mówią o tym, że św. Błażej przebywał na terenach obecnej Albanii troszcząc się o ludzi z okolicy i skutecznie leczył wszelkie choroby. Stąd pomysł, by w prezbiterium kościoła przy portrecie św. Mikołaja umieścić wizerunki shen Gjergja i shen Vlasha.

Albania, Bilaj: Odpust parafialny 29 sierpnia 2014

Odpust parafialny w salwatoriańskiej parafii w Bilaj każdego roku obchodzony jest w sposób wyjątkowy. Tegoroczne obchody przypadające na dzień 29 sierpnia zgromadziły wielu parafian i gości z różnych stron Albanii i spoza granic kraju. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Artan Seli SDS, superior fundacji albańsko-czarnogórskiej. Towarzyszyli mu ks. Dariusz Nowak SDS - kustosz sanktuarium bł. Gracjana z Muo w Czarnogórze oraz ks. Dawid Rogala SDS. Ostatni ze wspomnianych wygłosił podczas Eucharystii kazanie odpustowe, którego szczególny i sentymentalny charakter wynikał z faktu przenosin ks. Dawida.

Albania, Murqina: Pierwsza Komunia Święta (2014)

Niedziela Trójcy Świętej pozostanie na długo w pamięci mieszkańców albańskiej wsi Murqina. Tegoż dnia parafianie wzięli udział w uroczystej Mszy św. podczas której dziewięć osób przyjęło Pierwszą Komunię Świętą. Pięknie przystrojony kościół, śliczne stroje dzieci, świetnie przygotowana oprawa liturgii i podniosły charakter wydarzenia w sposób dobitny podkreślały doniosłość tego dnia. Po rocznej katechizacji i regularnych spotkaniach formacyjnych kandydaci do komunii doczekali się chwili, kiedy mogli przyjąć Pana Jezusa do swych serc. Uroczysta Eucharystia była centralnym punktem obchodów święta Trójcy Przenajświętszej.

Albania, Bilaj: Pierwsza Komunia Święta (2014)

Kończący się rok katechetyczny w salwatoriańskiej parafii w Bilaj miał swój uroczysty finał w święto Zesłania Ducha Świętego. Grupka trzynastu młodych ludzi po całorocznym przygotowaniu katechetycznym i duchowym przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. W uroczystej Mszy św. wzięli udział wierni parafii Bilaj, dzieci pierwszokomunijne z rodzicami i najbliższymi z ich rodzin. Długo wyczekiwany dzień budził wiele emocji w małych sercach dzieci oczekujących na przyjęcie Jezusa Eucharystycznego.

Albania, Bilaj: Święto Biblii w Durres (2014)

Każdego roku na początku czerwca odbywa się w nadmorskim mieście Durres "Święto Biblii". Ideą tego święta jest zachęta dzieci i młodzieży do wnikliwego czytania Pisma św. Kolejne edycje biblijnych spotkań opatrywane są charakterystycznym hasłem i oparte są na wybranych fragmentach księgi ksiąg.

Albania, Mallkuç: I Komunia Święta [2014]

W ostatnią niedzielę, nasza wspólnota parafialna była uczestnikiem radosnego wydarzenia, jakim było przyjęcie I Komunii Świętej. Miało ono miejsce w Mallkuçu i wzięło w niej udział 14 osób. Dzieci, młodzieży i dorosłych.

Przez cały rok przygotowywały się one do tego doniosłego wydarzenia. Uczestniczyły w katechezach, brały czynny udział w nabożeństwach przypadających w kolejnych miesiącach, a także przyswajały sobie mały katechizm, poznawały historię zbawienia, czytały Pismo Święte i uczyły się codziennych modlitw.

Wydarzenie to jest radością nie tylko dla tych, którzy pierwszy raz przyjęli do swego serca Pana Jezusa, ale także dla ich rodzin i duszpasterzy, którzy widzą jak na ich oczach osoby te duchowo się rozwijają, dorastają i stają się coraz bardziej świadome swojej wiary i przynależności do Boga.

Albania Bilaj Chrzest (Nad)morski 2014

W ostatnią sobotę grupa dzieci ze wsi Shen Pjeter przyjęła sakrament inicjacji chrześcijańskiej. Mały kościółek położony bezpośrednio nad brzegiem morza okazał się niewystarczający, by pomieścić ludzi przybyłych na tę uroczystość. Wszystkich kandydatów do chrztu było 35 osób w wieku od 2 m-cy do 18 lat. Przez ostatni rok dzieci i młodzież regularnie brała udział w katechezach prowadzonych przez siostry zakonne w wiejskiej szkole. Wytrwała praca katechetek przyniosła efekty w postaci dużej grupy katechumenów.

Albania Bilaj Neokatechumenat marzec 2014

Droga Neokatechumenalna obecna jest w Albanii od wielu lat. W kraju, gdzie przez dziesięciolecia wiara była usunięta z przestrzeni publicznej, a katolicy praktykowali wiarę w ukryciu, katechiści wspólnoty starają się promować odnowę życia religijnego poprzez otwieranie i prowadzenie w diecezjach i parafiach wtajemniczenia chrześcijańskiego na wzór katechumenatu pierwotnego Kościoła.

ALBANIA, BILAJ 15-03-2014 Zjazd ministrantow w Wielkim Poście

W sobotę 15 marca grupa młodszych ministrantów z Bilaj, Murqine, Jubice, Sterbeq i Dober zjechała do Bilaj, aby wziąć udział w dniu skupienia, który był poświęcony zagadnieniu dobrego przeżycia Wielkiego Postu. Po uprzednim przywitaniu i zapoznaniu się przystąpiliśmy do pierwszego punktu programu, którym było spotkanie ze Słowem Bożym podczas kręgu biblijnego. Przyjrzeliśmy się i rozważaliśmy kuszenie Pana Jezusa na pustyni. Został poruszony temat kuszenia w naszym życiu i walki duchowej z szatanem, w której pomocą dla nas są post, modlitwa i jałmużna.

ALBANIA BILAJ

ALBANIA JUBICE