Salwatorianie podjęli pracę misyjną na terenie dzisiejszej Tanzanii w 1955 r., po utracie misji w Chinach/Shaowu. W grupie pierwszych 6 misjonarzy byli współbracia z prowincji amerykańskiej i brytyjskiej (w tym 3 byłych misjonarzy w Chinach/Makau). Ponad 20 lat później dołączyli do nich salwatorianie z prowincji polskiej. Pierwsze siostry salwatorianki przybyły do Tanzanii w 1957 r. Już w 1963 r. Stolica Apostolska utworzyła na terenie obsługiwanym przez salwatorianów diecezję Nachingwea, a jej pierwszym ordynariuszem został salwatorianin ks. Arnold Cotey.

Od roku 1955 przybyło do Tanzanii 107 misjonarzy, w tym 42 z prowincji amerykańskiej, 18 z brytyjskiej i 47 z polskiej, którzy zakładali nowe parafie, podejmowali się trudnego dzieła misyjnej posługi, prowadzili duszpasterstwo powołaniowe, a także zapoczątkowali prowadzenie formacji zakonnej na jej różnej szczeblach.

W Morogoro znajduje się działający od 1993 roku Uniwersytet im. Ojca Jordana, w którym kształci się obecnie ponad dwa tysiące studentów.

 

DAR ES SALAAM

Adres:

DAR ES SALAAM
Salvatorian Fathers & Brothers
PO Box. 50055,
Dar es Salaam
Tanzania
e-mail: sdskurasini@bol.co.tz

Misjonarz:

ks. Eugeniusz Reśliński

 

 

MOROGORO

Adres:

MOROGORO
Jordan University College Salvatorian Staff Community
PO Box 1878, Morogoro
Tanzania
e-mail: instmoro@sds.org

Misjonarze:

ks. Stanisław Góral
ks. Tadeusz Jarosz
ks. Bernard Witek