Białoruś, Witebsk: Podwójna uroczystość w II Niedzielę Wielkanocną

Białoruś, Witebsk: Podwójna uroczystość w II Niedzielę Wielkanocną

Parafia pw. Ducha Świętego w Witebsku na Białorusi w II Niedzielę Wielkanocną przeżywała podwójną uroczystość. Pierwsza – święto Bożego Miłosierdzia, które z ustanowienia św. Jana Pawła II, jest obchodzone w całym Kościele Powszechnym już od 15 lat. Druga – poświęcenie nowej, odremontowanej, parafialnej sali. Nowa sala została przygotowana w miejscu starej, tymczasowej kaplicy.

Białoruś, Brasław: Święcenia kapłańskie 2014

Białoruś, Brasław: Święcenia kapłańskie 2014

W dniu trzecim maja bieżącego roku, w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Jezior w Brasławiu na Białorusi, odbyły się święcenia kapłańskie. Dwóch kandydatów – diakonów: Jan Karotkin (diec. Witebska) i Aleksander Fjadotow, (Sercanin) po odpowiednim przygotowaniu seminaryjnym i po przeżyciu rekolekcji przed święceniami przystąpiło do święceń kapłańskich.

Brasław, Białoruś: Biskupie prymicje

Brasław, Białoruś: Biskupie prymicje

Dnia 2 lutego, w uroczystość Ofiarowania Pańskiego, do salwatoriańskiej parafii pw. Narodzenia NMP, przybył nowo wyświęcony ordynariusz diecezji witebskiej bp Aleg Butkiewicz. Myśl o prymicjach w miejscowym kościele powstała pewnego styczniowego wieczoru, kiedy to biskup nominat, pochodzący z tej parafii, wstąpił tam na krótką modlitwę dziękczynną za dar powołania biskupiego.

Białoruś: Syn brasławskiej ziemi biskupem witebskim

Białoruś: Syn brasławskiej ziemi biskupem witebskim

Dnia 18 stycznia 2014 roku w kościele katedralnym w Witebsku odbyły się święcenia biskupie ks. Aleha Butkiewicza, który pod koniec ubiegłego roku został mianowany przez papieża Franciszka nowym ordynariuszem diecezji witebskiej. Głównym konsekratorem był nuncjusz apostolski na Białorusi abp Claudio Gugerotti; asystowali mu: metropolita mińsko-mochylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz i biskup grodzieński, przewodniczący konferencji biskupów katolickich Białorusi bp Aleksander Kaszkiewicz. Obecni byli także inni biskupi z Białorusi, Litwy i Ukrainy.