Albania, Bilaj: MIKOŁAJKOWE TRIDUUM

Albania, Bilaj: MIKOŁAJKOWE TRIDUUM

Żywa tradycja obchodów dnia św. Mikołaja ma swój wyjątkowy wymiar w Murqinie – małej miejscowości należącej do salwatoriańskiej parafii Bilaj w Albanii. Znana wszystkim postać to patron tutejszego kościoła. Każdego roku dzień 6 grudnia jest długo wyczekiwany nie tylko ze względu na prezenty, ale szczególne znaczenie dla rodzin zamieszkujących Murqinę. Odpust św. Mikołaja to rodzinne święto przeżywane przez całe rodziny i ich krewnych. Przez dwa dni można obserwować na drogach wzmożony ruch samochodów, którymi przyjeżdżają goście na wspólne przeżywanie świąt.

Albania, Bilaj: Dzień ministranta 2015

Albania, Bilaj: Dzień ministranta 2015

Jak co roku, na przełomie listopada i grudnia, w naszym dekanacie odbyło się spotkanie ministrantów. Tegoroczny temat brzmiał: „Po ju jap një urdhërim të ri: ta doni njëri-tjetrin; sikurse unë ju kam dashur, ashtu edhe ju ta doni njëri-tjetrin” (J13,34). Spotkanie to rozpoczęło się od zaprezentowania przybyłych grup i wspólnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

Albania, Bilaj: PUCHAR WYTRWAŁOŚCI I KORONA SUMIENNOŚCI

Albania, Bilaj: PUCHAR WYTRWAŁOŚCI I KORONA SUMIENNOŚCI

Na czas wakacji został ogłoszony w Murqinie konkurs dla dzieci i młodzieży czynnie angażującej się w liturgię w kościele. Chłopcy i ministranci walczyli o Letni Puchar Wytrwałości a dziewczęta o Letnią Koronę Sumienności. Celem konkursu było zachęcenie młodych chrześcijan do regularnego uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. podczas wakacji. W ostatnią niedzielę, 20 września u progu nowego roku szkolnego nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Puchar zdobył ministrant Enriko Paluka, a koronę Sara Laska, czytająca niemal w każdą niedzielę czytania mszalne.