DSC00092Polska Prowincja Salwatorianów prowadzi w Albanii dwie placówki. Jedną na północy kraju w Kopliku, a drugą w centrum z siedzibą w Bilaj. Tak się składa, że obydwie salwatoriańskie parafie w Albanii mają za patrona Jana Chrzciciela. Koplik świętuje w czerwcu narodziny tego wielkiego Proroka, natomiast Bilaj wspomina w sierpniu jego męczeńską śmierć.

W liturgiczne wspomnienie śmierci Jana Chrzciciela na wspólnej Eucharystii spotkali się misjonarze salwatoriańscy pracujący na Bałkanach. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił padre Dario Nowak SDS, pionier misji naszego zgromadzenia w Albanii. We wspólnej modlitwie udział również wzięły siostry salwatorianki, siostry Matki Teresy, wolontariusze z Polski i wierni parafii Bilaj.

Po zakończonej modlitwie odbyło się spotkanie w salkach katechetycznych. Tam wszyscy mogli porozmawiać, pośmiać się, żartować i budować wspólnotę parafialną. Korzystając z obecności neoprezbitera,ks. Andrzeja Wacławka SDS, wierni otrzymali błogosławieństwo prymicyjne. Ostatnim punktem programu było poświęcenie krzyża w części rekreacyjnej domu zakonnego. Krzyż został wyrzeźbiony przez artystę z Medyki, pana Władysława Zycha, obecnego podczas poświęcenia. Przy okazji podziękowano i pożegnano dwie wolontariuszki, które przez miniony miesiąc pracowały na placówce w Bilaj. Dzień pełen wzruszeń i duchowych przeżyć na długo pozostanie w sercach tych, którym dane było go przeżyć na odpuście. Wierzymy w to, że treści homilii, jak i zwykłych rozmów będą długo jeszcze przynosić obfite owoce.

Zobacz zdjęcia na SDS.PL

{backbutton}

Albania: Odpustowa radość