Albania_nowicjusze_kinematografii

Przerwa świąteczna to dla dzieci w Albanii czas wolny od szkoły. W tym roku najmłodsi mieszkańcy Bilaj mieli dużo pracy przed Bożym Narodzeniem, gdyż intensywnie przygotowywali się do wystawienia jasełek. Dlatego duszpasterze z parafii, korzystając z wolnego czasu, zorganizowali im wycieczkę do Tirany. Wyjazd ten był dla dzieci bardzo atrakcyjny, gdyż wiele z nich po raz pierwszy miało okazję pójść do kina.

Wizyta w stolicy rozpoczęła się od zwiedzania największego w kraju stadionu im. Qemala Stafy. Dla wielu chłopaków z grupy było wielkim przeżyciem stanąć na murawie stadionu narodowego, gdzie odbywają się mecze piłkarskiej reprezentacji Albanii. Ze stadionu uczestnicy wycieczki przeszli na plac, gdzie ustawiony jest postument Fryderyka Chopina. Zapoznali się tam krótko z życiem i twórczością tego wybitnego polskiego kompozytora.

Kolejną sławną postacią „odwiedzoną” przez dzieci była Matka Teresa. Przy jej pomniku dzieci modliły się do Boga za wstawiennictwem tej błogosławionej Albanki. Po pełnym wrażeń zwiedzaniu stolicy nadszedł czas na to, aby wygodnie zasiąść w kinowym fotelu i z paczką prażonej kukurydzy obejrzeć film. Ostatnim punktem programu była wspólna Eucharystia w kościele św. Antoniego Padewskiego w Tiranie. Franciszkanie, gospodarze miejsca, przyjęli dzieci z serdeczną gościnnością w kościele, a także w klasztorze, nie żałując im słodyczy i tradycyjnej świątecznej baklawy.
Słoneczny dzień pełen wrażeń ubogacił dzieciom ferie świąteczne, dając im okazję do poznania nowych miejsc i postaci. Pełne wrażeń wróciły do domów, mając serce pełne radości, a ręce prezentów.

[Zobacz zdjęcia]

Albania: Nowicjusze kinematografii
Tagi: