meksykW piękny poranek 17 lutego wspólnota edukacyjna Salwatoriańskiego Liceum w Campeche wspominała swojego patrona błogosławionego Fray Ángelico*. Od ponad dwudziestu lat nadaje On tożsamość społeczności uczniowskiej, gronu pedagogicznemu oraz wywiera znaczący wpływ na kształtowanie środowiska campechańskiego.

Polscy salwatorianie, którzy od niemal trzech lat prowadzą to kolegium, renomowane już w całej Republice Meksykańskiej, postanowili podkreślić liturgiczny charakter wspomnienia błogosławionego „Brata Anielskiego”. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył ks. Sebastian Korczak SDS, rektor diecezjalnych i salwatoriańskich szkół w Campeche, który zachęcił młodzież, aby podobnie jak świątobliwy dominikanin, być artystą swojego życia i poprzez odkrywanie piękna stworzenia oddawać chwałę Bogu, Wspaniałemu Artyście. Zachęcał do odkrywania własnych talentów, zdolności i „malowania” swojego autoportretu, który pozostanie niezniszczalny i wypisany w Sercu samego Stwórcy.

Po zakończeniu uroczystej Eucharystii kapelan kolegium ks. Piotr Majcher SDS pobłogosławił okolicznościową wystawę, przygotowaną dla upamiętnienia życia i dzieła błogosławionego zakonnika – artysty z XV wieku. Przedstawiono portret błogosławionego, reprodukcje jego najbardziej znanych dzieł oraz tablice informacyjne o nim samym i jego twórczości. Wicedyrektor kolegium Luiz Nos Campos zachęcił całą społeczność, aby identyfikowała się z Bratem Anielskim i odkrywała prawdziwe piękno, które prowadzi do odkrywania transcendencji Boga.

W chwili obecnej Liceum Fray Angélico kształci 238 studentów, a od czasu przejęcia go przez salwatorianów liczba uczniów wzrosła dwukrotnie. W październiku szkoła otrzymała oficjalne „Reconocimiento” czyli uznanie Ministra Edukacji jako jedno z najlepszych liceów w Republice pod względem liczby dostających się na studia, otrzymujących stypendia i aplikowanego egzaminu państwowego (tzw. ENLACE).

* Bł. Jan z Fiesole – włoski dominikanin, artysta z XV wieku i patron artystów, zwany Fra Angelico (w języku hiszpańskim Fray Ángelico) czyli „Bratem Anielskim”, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1982 roku.

www.sds.mx

Meksyk: Fray Angelico prowadź nas!