hs5Grudniowego, mroźnego wieczoru spotkaliśmy się w jednej z sal naszego seminarium, żeby posłuchać człowieka niezwykłego. Ks. Hieronim Siwek SDS jest naszym współbratem, który przez kilkadziesiąt lat pracował jako misjonarz w Tanzanii, kraju afrykańskim położonym na wschodzie Czarnego Lądu, nad Oceanem Indyjskim. Jego opowieść to historia życia i miłości… Do Pana Boga, Afryki i ludzi tam mieszkających. Ks. Hieronim najpierw mówił o tym jak Afryka i życie tam jest widziane oczami Afrykańczyków. Na czym polega ich mentalność, sposób życia, pracy, nauki. Mówił też o sprawach trudnych, o problemach, z którymi na co dzień spotykają się mieszkańcy misji w której pracował przez większość swojego życia zakonnego i kapłańskiego jako salwatorianin.

W drugiej części spotkania mieliśmy okazję obejrzeć prezentację multimedialną, przygotowaną przez ks. Hieronima przy pomocy młodzieży z naszej salwatoriańskiej parafii w Piastowie. Były to zdjęcia z ostatniego, niedawnego pobytu ks. Hieronima w Tanzanii. Trzeba koniecznie zaznaczyć, że nasz Gość, mimo że obecnie mieszka i pracuje w parafii p.w. św. Michała Archanioła w Piastowie, to cały czas jednak jest misjonarzem, który aktywnie działa na rzecz rozwoju swojej misji. Poprzez promocję dwóch swoich książek pt. „Moja piękna Afryka” i „Krwawiące drzewo” (wyd. Salwator), ks. Hieronim próbuje zgromadzić fundusze na rozwój konkretnych inicjatyw, które podjął na swojej placówce misyjnej w południowej części Tanzanii. Organizuje też różnego rodzaju inne akcje, mające na celu wspomóc ten konkretny cel.

Ostatnia część spotkania była przeznaczona na pytania, które liczne zgromadzeni słuchacze mogli zadawać naszemu Gościowi. I były to pytania bardzo różne, od tego jak niebezpieczne mogą być dla człowieka w Tanzanii egzotyczne zwierzęta, po kwestie dotyczące wiary i powołań kapłańskich w misji, w której pracował ks. Hieronim. Mówił on też o tym, czego my Europejczycy, możemy nauczyć się od Afrykańczyków. Z całą pewnością jedną z takich rzeczy jest wielki szacunek do ludzkiego życia. Był to czas naprawdę wyjątkowy, bo i człowiek, z którym mieliśmy okazję przebywać taki był. A grono słuchaczy, wśród których oprócz naszych współbraci, była także młodzież, podziękowała ks. Hieronimowi gromkimi brawami za spotkanie.

kl. Paweł Wróbel SDS

{morfeo 12}

{backbutton}

Seminarium SDS: Relacja ze spotkania z ks. Hieronimem Siwkiem SDS
Tagi: